Чи живеш біля моря синього,
Чи в степу, чи обіч гори,
Ти не будь малоросом, сину мій,
Українською говори.
Чи ідеш ти міською дорогою,
А чи стежкою на селі,
Говори українською мовою,
Бо живеш на своїй землі.
І не слухай ворожих натяків,
Мов “забули за сотні літ”,
Це ж бо так, як забути матінку,
Що пустила тебе у світ.
Чуєш, як розмовляють соняхи,
Як шумлять густі явори,
Як від рідної мови сонячно?
Українською говори!
В. Бондаренко
9 листопада, у День української писемності та мови, на Українському радіо відбувся шістнадцятий радіодиктант національної єдності. Акція мала на меті об’єднати всіх небайдужих навколо українського слова.
Мудрі люди кажуть, що немає народу без історії, та це ще більше стосується мови. У житті народу рідна мова й рідний край є нероздільними поняттями.
День української писемності та мови – державне свято, яке з 1997 року Указом Президента щороку відзначається в Україні 9 листопада.
За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця — письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, ученого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися, адже «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».
День української писемності та мови у ОЗНЗ Новоолександрівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів – ДНЗ» відзначали з національними символами і, як завжди, у вишиванках.
Традиційно цього дня учні 9-11 класів та учителі писали всеукраїнський радіо диктант національної єдності, що є свідченням любові і поваги до рідного слова, історії свого народу, його культури.
Після уроків відбувся інформаційно-інтелектуальний урок «Як парость виноградної роси, плекайте мову!», де присутні слухали інформацію про історію виникнення української писемності, української мови, про Нестора-літописця, Кирила та Мефодія. А ще учні виконували цікаві завдання на знання української мови та відповідали на запитання.
Сьогодні ми повинні збагнути необхідність опанування всіма таємницями рідної мови й по-справжньому захопитися мистецтвом слова.
Сучасники, будьмо гідними мудрості пізнавати мовні скарби, утверджувати в собі рідне слово і в слові веселому, доброму утверджувати себе.
|